Telefon: 0216 573 22 07
Sağlık Ellerden Başlar !

Sağlık Ellerden Başlar !

Yayın Tarihi : 11/18/2017
Paylaş

Mikrobik hastalıkların birçoğu, el temizliği ve sağlığına yeterli özeninin gösterilmemesinden kaynaklanıyor. Bulasici hastaliklardan korunmanin en kolay ve etkili yolu temiz ellerden geçmektedir. 
 
Ekmeğimize,çocuğumuza,sevdiklerimize dokunurken,tokalaşırken kullandığımız ellerimiz vücutta en çok kirlenen ve mikroorganizmalarla en çok temas eden organlardır. Elleri temiz tutmak, çatlak ve sıyrıkların oluşmasını önlemek, bazı bulaşıcı hastalıkların yayılmasını engelleme yollarından biridir. Kurumuş,çatlamış veya problemli ciltlerde temizlik ve hijyeni sağlamak daha zordur. Bu sebeple ellerin sıklıkla yıkanması kadar , yıkarken kullandığımız temizlik maddesinin de nasıl olduğu çok önemlidir. 
 
Cildimizin doğal bir koruyucu yağ tabakası vardır.Cilt sağlığına uygun olmayan temizlik maddelerin kullanımı ile bu koruyucu yağ tabakası bozulur ve cilt korumasız kalır.Bu durum cildin tahriş olmasına,kaşıntı,kuruma,çatlama,egzama ve birçok cilt probleminin ortaya çıkmasına neden olur. 
 
Burada işveren ve çalışanların en büyük yanılgısı ellerin kötü durumunu mesleki kader olarak görmeleridir. 
 
Unutmamalı ki Ellerin sağlıksız oluşu ve kötü görünümü yapılan işten değil,cilt temizliğinde kullanılan yanlış maddelerden kaynaklanır. 
 
Herkesin sağlıklı ellere sahip olma hakkı vardır.